Cēsu dzīvnieku patversmē “Lācīši” mītošie kaķi un suņi auksto laiku pārcieš labi. Patversmes darbinieki zina, kā sadzīves apstākļus dzīvniekiem ziemā padarīt pēc iespējas patīkamākus.

Dzīvnieku patversmē neatkarīgi no tā, cik zemu noslīdējusi temperatūra, āra voljēros uzturas seši suņi. Katram voljērā ir sava būda, kur paglābties no lietus, sniega vai vēja. Patversmes darbiniece Liene Mališeva stāsta, kā suņi pārcieš aukstumu. “Pēc aukstajām naktīm, no rīta apraugot, redzam, ka dzīvnieki jūtas ļoti labi. Tiem suņiem, kuri pieraduši dzīvot ārā, izveidojas pavilna, tā pasargā no aukstuma. Tomēr, lai nodrošinātu suņiem siltumu būdās, tās pildām ar salmiem, jo tie saglabājas sausi. Suņiem patīk salmos ieritināties un gulēt,” stāsta patversmes darbiniece.

Tiklīdz salmi saplok, tie jāmaina. Liene stāsta, ka ziemai pietiekot ar vienu salmu rulli. Segas ziemas apstākļos būdās liktas netiek. Tās ātri kļūst slapjas un aukstas, tādēļ var nodarīt lielāku kaitējumu nekā labumu. Tāpat regulāri esot jāseko, vai sunim ir iespēja padzerties. Tā kā ziemā ūdens ātri sasalst, patversmes darbinieki ik pa laikam bļodiņas piepilda ar siltu ūdeni.

Liene zina stāstīt, ka suņi ļoti labi mākot par sevi parūpēties, tiklīdz sāk salt ķepas, dzīvnieks dosies atpūsties būdā. Pa­tversmes telpās šobrīd dzīvo deviņus gadus vecais Tobis, kuram “Lācīši” mājas ir jau gandrīz divus gadus. Iepriekš suns dzīvojis telpās, tādēļ arī tagad, kad ārā sals, tas meklē siltumu.

Patversmes darbiniece priecājas, ka aukstais laiks cilvēkiem nav šķērslis vest patversmes suņus pastaigās: “Šajā ziņā cēsnieki ir ļoti aktīvi. It īpaši brīvdienās ciemos brauc cilvēki, kuri vēlas doties pastaigā ar suņiem. Ja ir labs laiks, tad katrs suns tiek izvests pastaigāties pat trīs četras reizes.”

Domājot par kaķu labsajūtu, patversmē ir izbūvēta apkurināma kaķu māja. Tomēr patlaban, kamēr kaķu skaits to atļauj, visi kaķi dzīvojas patversmes telpās. Arī tām ziedotāji sagādājuši daudzas noderīgas lietas: segas, barību, trauciņus, nagu skrāpjus.

Cēsu dzīvnieku patversmē šo­brīd uzturas16 kaķi un septiņi suņi. Ik mēnesi te nonāk kāds jauns dzīvnieks. L. Mališeva cilvēkiem atgādina: “Bieži vien saņemam iedzīvotāju sūdzības, ka viņu nama pagalmā mitinās sveši kaķi. Tomēr, izrādās, nereti šie paši iedzīvotāji kaķus sākuši barot un tā pieradinājuši. Arī pašreiz pie mums nonācis ļoti skaists mājas kaķis, kurš bijis noklīdis, kādā mājā viņam sākuši dot ēst. Pro­tams, kaķis nedosies atpakaļ uz savām mājām, ja ir vieta, kur to labi baro. Kaķi nav suņi, kas lielākoties ir uzticīgi saimniekam. Redzot svešu kaķi savā pagalmā, nevajadzētu pievērst tam uzmanību, tad dzīvnieks dosies atpakaļ uz mājām. Tāpat nevajadzētu satraukties, redzot ziemā kaķus uz ielas, jo nosalšana tiem nedraud. Kaķis vienmēr atradīs vietu, kur paslēpties un sasildīties. Protams, ja tas ir vesels.”

Gana bieži cilvēki zvanot uz “Lācīšiem” ar cerību, ka viņu pazudušais mīlulis būs nonācis patversmē. Liene Mališeva skaidro, ka informācija par patversmē nonākušajiem dzīvniekiem uzreiz tiek ievietota feisbuka patversmes lapā.

L. Mališeva informē, ka ziedotāju sagādātie salmi, kas nodrošina siltumu suņu būdās, pavisam drīz beigšoties. Patver­smes darbinieki priecātos, ja kāds, kuram rūp “Lācīšos” mītošo suņu labklājība ziemā, salmus varētu sagādāt. Segas un pārtika esot pietiekamā daudzumā, jo ziedotāju aktivitāte Ziemas­svētku laikā esot bijusi liela.

 

Par mums raksta laikraksts "Druva", Madara Ozoliņa, 02.02.2019